28 Eylül 1968, Roth, Almanya doğumlu Tanju Babacan 7 yaşında âilesi ile birlikte Türkiye’ye kesin dönüş yaptı. İlkokula İstanbul’da başladı. Liseden sonra Mediha Yener Stilistlik ve Modelistlik Kursu’nu bitirdi.

1990 senesinde ilk sergisini henüz öğrencisi olduğu Mediha Yener Stilistlik ve Modelistlik Kursu’nda açtı. 1991 senesinde Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği tarafından açılan yarışmada erkek tasarımcılar arasında birinci olarak ilk ödülünü Vitali Hakko ‘nun elinden aldı.

2012 senesinde İstanbul Tasarım Merkezi, Tanju Babacan Moda Programı adı altında 9 öğrenci ile özel bir eğitim programı düzenledi. 2014 yılında ikinci özel eğitim programını Levent ‘teki salonunda 6 öğrenci ile gerçekleştridi. Hâlihazırda İstanbul’un Teşvikiye semtinde bulunan mağaza ve atölyesinde kişiye özel hizmet vermektedir.

Tanju Babacan, Moda Tasarımcıları Derneği üyesidir. 12 Mart 2013 tarihinde Girişimci ve kreatif danışmanı Burçin İnan Özel ile kurduğu

“RED BEARD by Tanju Babacan” markası ile Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul kapsamında ilk hazır giyim koleksiyonunu sundu ve sunmaya devam etmektedir.

2017 senesinde Burçin İnan Özel ile birlikte Buddypa “1 AL 1 VERELİM” markasını tescilleyerek çocuklara yardım edebilmek için çorap tasarlamaya da başladı. TOMS markasının iş modelinden esinlenerek başlattığı “1 AL 1 VERELİM” sloganlı Buddypa markası ile satılan her ürün için aynı kalite bir ürün Türkiye’nin kırsal kesimlerinde çocuklara hediye etmektedir.

Tanju Babacan yurt içi ve yurt dışı bir çok üniversitede konferanslar vermekte olan bir TEDx konuşmacısıdır.

2017 yılında “Tereddüt” adıyla İnkilap Kitabevinden çıkan ilk kitabı ile okuyuculara hikayesini anlatmaya başlamıştır.

 

TANJU BABACAN

Allrights reserved © 2018