Tanju Babacan 22 Şubat 2018 tarihinde Milano Üniversitesi, Moda İletişim öğrencilerine 1,5 saatlik bir ders verdi.

Tanju Babacan yoğun ilgi gören dersinde Haute-Couture ile hazır giyimi birleştirmek, tasarımda ilham ve esinlenme, couture süsleme teknikleri gibi konulara değindi.

“Teknoloji kuşkusuz hayatımızın önemli bir parçası ancak, doğanın da renkleri ve formlarıyla sürekli olarak zihnimizi canlı tutan bir kaynak olduğunu unutmamalı”

Elbise süsleme teknikleri konusunda Antep İşi, Maraş İşi, Tel Kırma, İğne Oyası, Mekik Oyası gibi Türkiye’nin yöresel meziyetlerine değinen Tanju Babacan;

“geçmişimiz hayallerimizle ilgili bir çok ipucunu içeriyor olabilir, zaten keşfedilmiş olan meziyetlerimizi öğrenmek, onlara sahip çıkmak hayallerimize ulaşmamızı kolaylaştırabilir”

diyerek, nasıl kendi tasarımlarında yüzyıllardır uygulanan teknikleri kullandığını öğrencilerle paylaştı.

Türkiye’de bir çok ünlüyü giydiren Tanju Babacan “sanatçılarla nasıl iletişim kurduğu ve tasarım yaptığı” konusunda sorular üzerine ;

“Couture tasarımlar yaparken ya da bir sanatçı ile çalışırken öncelikle tasarımın ne tip bir etkinlikte giyileceğine, mekan özelliklerine ve tasarımı taşıyacak kişinin karakterine önem gösteriyorum. Aksi takdirde tasarımlar kişinin üzerinde ya da mekanın içinde emanet durabilirler”

açıklamasını yaptı.

 

 

 

 

Milano Üniversitesi’nde verdiği ders yanında 1 Hafta Milano’da kalan Tanju Babacan ve ekibi 4 gün süren The One Milano fuarına RED BEARD markası ile katıldı ve uluslararası bir çok satın almacının ilgisini gördü. Önümüzdeki sonbahar ve kış döneminde Red Beard “Empowerment” koleksiyonunu Avrupa-Amerika-Asya ülkelerinde tüketiciye sunmak üzere ilişkiler kurdu.

 

Milano katalog çekimlerini Gizem Barlak, Türkiye katalog çekimlerini Cemre Kurum ve Meltem Keklik ile yapan Tanju Babacan, Empowerment (Güçlenme) adını verdiği koleksiyonunda grafik ve transparan detaylara ağırlık verdi. Koleksiyonu oluşturan kumaşlar arasında krep, likra kaşmir, organze, jarse, imitasyon deri ve imitasyon kürk yer aldı.

 

 

Tanju Babacan her zaman olduğu gibi hazır giyim ile couture tekniklerini bir araya getirdi. Koleksiyonda bir çok Couture unsur yer aldı.

 

 

 

Tanju Babacan aynı zamanda Türkiye’nin ihtiyaç sahibi çocukları için kurduğu markası BUDDYPA’yı da Avrupalı distributor ve satın almacıların beğenisine sundu.

 

Yakın zamanda Belçika-Hollanda ve özellikle İtalya’da Buddypa çoraplarının satışa sunulabileceğini duyurdu.

 

Milano’da ticari ateşemiz Dr. Emre Orhan Öztelli’nin de desteği ile bir çok Türk ve İtalyan sektör profesyoneli ile iletişime geçen Tanju Babacan önümüzdeki yıllarda Milano’ya yönelik planları olduğu sinyalini verdi.

TANJU BABACAN

Allrights reserved © 2019