• English
  • Türkçe
title image

TESLİMAT VE İADE

Aradığınız cevapları Sıkça Sorulan Sorular kısmında bulamıyorsanız iletişim formu ile yardım isteyebilirsiniz
İade politikanız nedir?

Kullanmakta olduğunuz web sitesi üzerinden elektronik ortamda sipariş verdiğiniz takdirde, size sunulan ön bilgilendirme formunu ve mesafeli satış sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız.

Alıcı satın alınan ürünün kendisine veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa teslim tarihinden itibaren 14 (on dört) gün içerisinde, SATICI’ya aşağıdaki iletişim bilgileri üzerinden bildirmek şartıyla malı reddederek sözleşmeden cayma hakkını kullanabilir.

Çorap vb iç giyim ürünleri;

– Ambalajı açılmamış

– Denenmemiş

– Bozulmamış

– Kullanılmamış olmaları halinde iade edilebilir.

Ürünler kullanılmış, yıpranmış, yıkanmış bir şekilde bize ulaşırsa size geri göndermek zorunda kalabiliriz. Bu durumda ücret iadesi yapılmaz.

SATICININ CAYMA HAKKI BİLDİRİMİ YAPILACAK İLETİŞİM BİLGİLERİ:
ŞİRKET
ADI/UNVANI: Tanju Babacan
ADRES: Şakayık sk no44-46 d1 Nişantaşı – Şişli / İstanbul
EPOSTA: tanjubabacan@gmail.com
TEL: 05535837740
Hangi bölgelere gönderim yapıyorsunuz?

Yurtiçi tüm bölgelere ücretli ve ücretsiz gönderim yapmaktayız. Yurtdışında birçok bölgeye yalnızca ücretli gönderim yapabilmekteyiz. Yurtdışı gönderim bölgeleri ile ilgili daha detaylı bilgi almak için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

İade masrafları kim tarafından karşılanıyor?

İade masrafları müşteri tarafından karşılanacaktır.Müşteri isterse karşı ödemeli gönderebilir. Bu durumda iade kargo masrafı satıcı tarafından yapılacak geri ödemeden düşülecektir.

Ürün iade etmeden önce izlenmesi gereken bir prosedür var mı?

Tanju Babacan ekibine mail veya telefon ile ulaşıp iade sebebinizi bildirerek izlenecek prosedür hakkında bilgi almalısınız.