Teslimat ve İade Politikası

 İADE POLİTİKANIZ NEDİR?

Kullanmakta olduğunuz web sitesi üzerinden elektronik ortamda sipariş verdiğiniz takdirde, size sunulan ön bilgilendirme formunu ve mesafeli satış sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız.

Alıcı satın alınan ürünün kendisine veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa teslim tarihinden itibaren 14 (on dört) gün içerisinde, SATICI’ya aşağıdaki iletişim bilgileri üzerinden bildirmek şartıyla malı reddederek sözleşmeden cayma hakkını kullanabilir.

Çorap vb iç giyim ürünleri;

– Ambalajı açılmamış

– Denenmemiş

– Bozulmamış

– Kullanılmamış olmaları halinde iade edilebilir.

Ürünler kullanılmış, yıpranmış, yıkanmış bir şekilde bize ulaşırsa size geri göndermek zorunda kalabiliriz. Bu durumda ücret iadesi yapılmaz.

SATICININ CAYMA HAKKI BİLDİRİMİ YAPILACAK İLETİŞİM BİLGİLERİ:

ŞİRKET

ADI/UNVANI: Tanju Babacan

ADRES: Şakayık sk no44-46 d1 Nişantaşı – Şişli / İstanbul

EPOSTA: tanjubabacan@gmail.com

TEL: 05535837740

HANGİ BÖLGELERE GÖNDERİM YAPIYORSUNUZ?

Yurtiçi tüm bölgelere ücretli ve ücretsiz gönderim yapmaktayız. Yurtdışında birçok bölgeye yalnızca ücretli gönderim yapabilmekteyiz. Yurtdışı gönderim bölgeleri ile ilgili daha detaylı bilgi almak için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

İADE MASRAFLARI KİM TARAFINDAN KARŞILANIYOR?

İade masrafları müşteri tarafından karşılanacaktır. Müşteri isterse karşı ödemeli gönderebilir. Bu durumda iade kargo masrafı satıcı tarafından yapılacak geri ödemeden düşülecektir.

ÜRÜN İADE ETMEDEN ÖNCE İZLENMESİ GEREKEN BİR PROSEDÜR VAR MI?

Tanju Babacan ekibine mail veya telefon ile ulaşıp iade sebebinizi bildirerek izlenecek prosedür hakkında bilgi almalısınız.